Okuliare z hypermarketu nikdy nezohľadňujú individuálne rozdiely oka, hoci sa Vám zdá, že cez ne dobre vidíte.

Na očnej prehliadke lekár (v očnej ambulancii) alebo optometrista (v očnej optike) počas vyšetrenia okrem iného sleduje dioptrický stav oka a rozdiely medzi jedným a druhým okom. Prístrojom namerané hodnoty, ktoré zistíme, musíme subjektívne upraviť, pretože výber okuliarových šošoviek ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov. Závisí to aj od povolania človeka alebo vzdialenosti, na akú si približuje či vzďaľuje noviny pri čítaní podľa vlastného návyku. Dvaja ľudia, ktorým nameriame rovnaké hodnoty, môžu mať rôzne dioptrie. Nie každý znesie úplnú korekciu zraku. Dioptrie namerané pre každé oko zvlášť nemusí napríklad klient zniesť pri pozeraní oboma očami súčasne.


Okuliare, ktoré si človek kúpi v hypermarkete bez vyšetrenia preto neodzrkadľujú skutočné potreby klienta. Majú totiž v zásade rovnaké dioptrie na obidvoch sklách a nezohľadňujú rôzne osové chyby zraku, vzdialenosť medzi zreničkami ani vhodnosť rámu, jeho veľkosť a posadenie na nose.


Rovnakú dioptriu na obidvoch očiach má len malé percento ľudí a 50 až 60 percent ľudí má zároveň astigmatizmus, čo je najčastejšie menšie alebo väčšie nepravidelné zakrivenie rohovky. Okuliare kupované mimo očnej optiky, tzv. jednorázovky, neodporúčame kupovať aj z dôvodu toho, že v určitých prípadoch môže dôjsť k vytvoreniu pseudofórie. Platí to nielen na okuliare z obchodu, ale aj na okuliare, ktoré si ľudia požičiavajú od partnerov. Človek, ktorý okuliare potrebuje, ale nepoužíva, si nenavodí len napríklad bolesti hlavy alebo migrénu, ale nedokáže si aj prečítať alebo vidieť, čo potrebuje. Používanie nevhodných okuliarov môže spôsobiť ďalšie nové zdravotné problémy.