Mohlo by sa zdať, že očná optika a optometria patria pod zdravotníctvo, ale je to vlastne súkromný sektor poskytujúci služby v oblasti zdravotníctva. Korekčná pomôcka – okuliare, sú zdravotníckou pomôckou. Nevydávajú sa v zdravotníckych potrebách, ale v očných optikách.


OČNÁ OPTIKA ako taká sa zaoberá predajom okuliarových rámov, nielen dioptrických, slnečných, ale aj pracovných či ochranných. Na základe receptu sa dajú vyhotoviť aj okuliarové šošovky, ľudovo povedané sklá. V dnešnej modernej dobe je v ponuke niekoľko druhov okuliarových šošoviek. Táto ponuka závisí od predstavy a náročnosti nielen očnej optiky, ale aj koncového spotrebiteľa – zákazníka (klienta). Nie každý recept alebo poukaz na okuliare je plne hradený zdravotnou poisťovňou (v dnešnej dobe je to úplné minimum) a preto vo väčšine prípadov si klient hradí plnú sumu.


Čo sa týka OPTOMETRIE, je to obor, ktorý vychádza z oftalmológie - očného lekárstva, ale väčšinu poznatkov využíva z očnej optiky. Je to vlastne stanovenie refrakčnej vady oka optometristom, nie očným lekárom. Vzdelanie optometristu je na takej úrovni, že mu dovoľuje samostatne pracovať na korekcii zákazníka v očnej optike. Je špecialista na refrakčné vady ako sú: astigmatizmus, myopia, hypermetropia i presbyopia, i keď presbyopia sa za refrakčnú vadu oka nepovažuje. Je to fyziologicky stav, ktorý je daný vekom a nedá sa ovplyvniť. Nastáva po 40. roku života, stav je ľudovo označovaný ako "choroba krátkych rúk". Takýto človek potrebuje okuliare na čítanie. Ešte mi nedá nespomenúť aj takzvaný predpresbyopický vek - nedostatočnosť akomodácie pred 40. rokom života. Prejavuje sa v dnešnej dobe najmä u mladých ľudí, ktorí sústavne pracujú na menšie vzdialenosti, napríklad celodenne s počítačom.


Tu musím upresniť aj fakt, že nie je vyšetrenie zrakovej ostrosti ako vyšetrenie. Ak klient nebol na očnej prehliadke viac ako 5 rokov, mal by navštíviť očného lekára. Ak má pravidelné kontroly, stačí meranie optometristom. Dnes by mala byť spolupráca optometristu a oftalmológa samozrejmou vecou a na vysokej úrovni, čo v mnohých prípadoch u nás nie je, na rozdiel od vyspelejších štátov na západ od nás.


Ešte jedna dobrá rada na záver. Meranie zrakovej ostrosti by nemalo trvať kratšie ako 20 minút. Správny a dobrý optometrista sa nespolieha iba na výsledok autorefraktometra (ľudovo „prístroj na meranie zraku“), ale používa na zistenie refrakčných vád oka rôzne testy na optotypoch – znakoch, napr.: Madoxovu mriežku, astigmatický vejár, Brokov test, červeno-zelený test, polarizačné testy a jacksonové skrížené cylindre.


Nie cez všetko sa pozerá naozaj úžasne a nie je okuliarová šošovka ako šošovka. Nestavil by som na lacné okuliarové šošovky. Nemajú totiž dobrú zobrazovaciu schopnosť. Nebudem písať, aké okuliarové šošovky sú najlepšie, ale treba sa o tom v očnej optike porozprávať. Je dobré vedieť krajinu pôvodu a aká firma produkt dováža, alebo vyrába. A nakoniec, kvalita zodpovedá cene a v dnešnom svete Vám ZADARMO nikto nič nedá.
Ing. Otto Minich, dipl. o.